اروپل : کسب و کار الکترونيکی چيست؟

کسب و کار الکترونيکی چيست؟


کسب و کار الکترونیکی (electronic business or ebusiness) مشتق از مواردی چون ایمیل و تجارت الکترونیکی است که در راستای اصول کسب و کار در اینترنت شکل می ګیرد. در این بین کسب و کار الکترونیک را بر خلاف باور عده ای، تنها خرید و فروش نمی دانند بلکه در عمل، سرویس دهی به مشتریان و مصرف کنندگان و برقراری تعامل هرچه بیشتر و دو طرفه و همکاری با شرکای تجاری را کسب و کار الکترونیک می توان دانست.

یکی از اولین شرکت هایی که از اصول کسب و کار الکترونیک برای گسترش کسب و کار و خدمات خود از کسب و کار الکترونیک استفاده کرد شرکت IBM بود که در اکتبر 1997 یک کمپین طرح موضوع برای این مبحث به راه انداخت. امروزه، بیشتر شرکت های جهان به جد مشغولِ بازنگری کسب و کار خود در اینترنت هستند و این بازنگری را شامل فرهنگ های رفتاری و قابلیت های جدید نیز می دانند.

این شرکت ها با استفاده از وب برای خرید قطعات و لوازم از دیگر شرکت ها به مشارکت در پیشبرد فروش و حتی استفاده از تحقیقات مشترک بازار و کسب و کار بهره های مناسبی را جسته اند.

بهره جویی از آسودگی و تسهیلات، دسترسی آسان و سریع، دسترسی جهانی و در سطوح گسترده از طریق اینترنت، بسیاری از شرکت ها، از قبیلِ Amazon.com (بزرگترین شرکت فروش کتاب از طریق اینترنت) که کشف کرده است چگونه با کمک اینترنت می تواند موفق تر از سایر رقبا خود عمل کند را به حضور در عرصه سمت کسب و کار الکترونیک ترغیب کرده است.

به طور فزاینده ای، هر روز برتعداد شرکت هایی که فروش مستقیم و (یا خرده فروشی الکترونیکی) دارند و از اینترنت، تجهیزات و نرم افزارهای وابسته به کامپیوتر استفاده می کنند در حال افزایش است.

یکی از اولین گزارشات و شنیده ها درباره اولین فروش میلیون دلاری به صورت مستقیم از وب مطعلق به شرکت کامپیوتری دل بود. امروزه اکثر کسب و کارها، مخصوصاً کسب و کارهایی چون صنعت توریسم استقبال زیادی از کسب و کار الکترونیک داشته است. رزرو خدمات مسافرتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم به عنوان یک نتیجه از طریق جستجوی وب در حال تبدیل شدن به یک حرکت قابل توجه است.

دسترسی سريع

طراحی سایت و بهینه سازی توسط اروپل